Víte, jak správně kotvičník užívat?

Ať už vás naláká představa čaje z kotvičníku nebo sáhnete raději po připravených kapslích, vždy vás může tato bylinka oslnit svými účinky. Jak ji můžete svému tělu dopřát? Pojďme se na to podívat...

Přestože slovem kotvičník označíte vždy stejnou bylinku, můžete ji pro své zdraví využít více způsoby. Někdo dá přednost odvaru ze sušené natě nebo plodů, jiný raději vybere kapsle s obsahem extraktu z tribulusu. I my vám ho nabízíme hned v několika možných formách.

Čaj z kotvičníku

Jestli vás láká příprava čaje, můžete využít nať nebo plody kotvičníku. V běžné řeči opravdu můžeme hovořit o čaji z kotvičníku. Pokud byste to chtěli odborněji, nejedná se o čaj, ale o odvar z bylinky.

Můžete si ho snadno připravit z drcené nati, stačí 1-6 gramů povařit zhruba 20 minut. Pak už jen přecedit a můžete ho popíjet v průběhu dne. Doporučuje se užívat ho ve třech dávkách za den. Na počátku užívání můžete začít s menším množství sušené rostliny a postupně ho navyšovat. Odvar si můžete připravit i z celých plodů kotvičníku. Vezmete jich 3-8 gramů a povaříte je zhruba 40 minut. Chvilku necháte odvar odstát a pak můžete užívat. Uvedené odvary nepopíjejte nalačno.

Vhodné dávkování

Velmi záleží, jakou formu si pro své využití zvolíte. Vždy je však nutné řídit se doporučením u konkrétního výrobku. Z drcené nati nebo celých plodů si vytvoříte odvar. Můžete využít i prášek z plodů, ze kterého je možné umíchat pastu nebo horký nápoj. U kapslí s 90% saponinů nebo 40% protodioscinů se řiďte příslušnými informacemi u výrobku. Přestože je tribulus bylinkou, neznamená to, že by se při jeho nevhodném užívání nemohly objevit nežádoucí účinky.

Kdy brát/nebrat tribulus?

Jistě většina lidí najde důvod, proč kotvičník užívat. Berte v úvahu, že jeho účinky se však neprojeví okamžitě, ale až po delší době užívání. Efekt můžete podpořit také vhodnou životosprávou. Kotvičník je blahodárným doplňkem stravy, ale rozhodně nefunguje jako náhrada vhodně sestaveného jídelníčku.

Účinky kotvičníku jsou opravdu pestré a může je ocenit téměř každý. Vyvarujte se mu ale v době těhotenství a kojení. Kotvičník by neměl být podáván dětem. Nevhodný je pro osoby s onemocněním ledvin, jater nebo s prokázanou nesnášenlivostí lepku. Je třeba konzultovat s lékařem jeho užívání v případech, kdy berete dlouhodobě léky.

© 2024 | Provozovatelem webu je PlaBio, s.r.o., Podzimní 1436/37, 466 02 Jablonec nad Nisou, IČO: 03945294