Přírodní afrodiziakum i lék proti mnoha nemocem

Kotvičník v posledních letech získává stále větší popularitu. K čemu všemu je vlastně dobrý? Hodí se pro muže i pro ženy? Dá se vypěstovat doma? Pojďme si říct, co je pravda o Kotvičníku a co je jen mýtus.
Co je kotvičník neboli tribulus?

Nejprve si kotvičník představíme, ať je zcela jasné, s kým máme tu čest. Jedná se o bylinku s českým názvem Kotvičník zemní. Poměrně často se však užívá i její latinské označení Tribulus terrestris. Jméno tribulus pochází pravděpodobně z řeckých slov tri (tři) a belos (hrot), což poukazuje na charakteristický vzhled plodů. Naši předkové pro kotvičník zvolili české jméno nadseda obecná, můžete zaslechnout i pojem kotvice zemská nebo kolčatka. Na poli léčitelství se zdaleka nejedná o nováčka. Měl využití již v tradiční indické a čínské medicíně.

Vzhled a původ

Nenápadný, ale velmi účinný

Kotvičník pochází původně z Číny a Japonska, postupně se však rozšířil také do dalších zemí světa. Jde o jednoletou bylinu, která měla domov původně v Japonsku a v Číně. Postupně došlo k jejímu rozšíření i do dalších zemí světa. V Evropě získává ohlas především bulharský kotvičník. Pro jeho pěstování jsou tu ideální podmínky a sklizené rostliny obsahují velmi účinné látky. Proto také bývá právem označován jako nejkvalitnější Kotvičník.

Na první pohled vám nemusí připadat ničím zvláštní. Dorůstá výšky až 60 centimetrů. Má drobné žluté kvítky. Plody se rozpadají na 5 trojbokých ostnatých dílů.

Složení

Kouzelné rostlinné fytosteroly

V rostlině je obsažena celá řada účinných látek, je tu vysoká hladina rostlinných "anabolických steroidů" (fytosterolů). Naše zdraví podpoří steroidní saponiny, třísloviny, alkaloidy, glykosidy, vitamíny, minerály, bílkoviny a mnoho dalších. Nejčastěji se zmiňuje skupina steroidních saponinů, mezi které patří dioscin, protodioscin a diosgenin. Obsahuje také velké množství vitamínu C. Tyto prospěšné látky jsou ve všech částech rostliny, nejvíce jich však naleznete v plodech.

Fytosteroly podporují tvorbu mužského pohlavního hormonu testosteronu, podpoří libido, ale mají vliv i na psychickou odolnost. Nenechte se však mýlit – i ženy v mnoha ohledech ocení jeho užívání. Přečtěte si více se o jeho účincích.

Pěstování a sklízení

Vyroste vám i v truhlíku na balkoně

Ano, pravdou je, že pěstování kotvičníku není žádná velká věda. Můžete si koupit semena nebo sazeničky a tribulus vám klidně vyroste i na záhoně nebo v truhlíku. Semena se obvykle v březnu vysévají do truhlíků nebo o měsíc později na záhony. Nejprve je třeba nechat semena v mokru při pokojové teplotě naklíčit. Sazenice se vysazují do řádků s minimální vzdáleností 20 centimetrů, také mezi rostlinami v řádku ponecháváme zhruba stejně velkou mezeru. V přírodě upřednostňuje kotvičník spíše sušší stanoviště, často roste na písčité půdě. Je citlivý na přemokření, proto to s jeho zálivkou nemusíte přehánět. Za běžných podmínek netrpí chorobami a rostliny nenapadají škůdci.

Sklízejte podle potřeby

Kotvičník se nejčastěji sklízí na začátku září. Můžete rovnou zužitkovat celou rostlinu, kterou nastříháte na malé kousky, a ty následně usušíte. Sušení by mělo probíhat v temnu za běžných teplot a s přístupem proudícího vzduchu. Větvičky můžete i v průběhu růstu pravidelně zastřihávat a využívat v době, kdy se vám to hodí. Nejčastěji se pak kotvičník používá v podobě čaje nebo tinktury.

Praktické informace

S čím je možné kotvičník kombinovat?

Kotvičník bývá často užíván i v kombinaci s dalšími bylinkami. Oblíbený je spolu s macou, schizandrou, guaranou nebo vrbovkou. K jeho účinkům si tak můžete ještě přidat povzbudivé účinky macy. Schizandra nám zase doplní vitamíny a zajistí prevenci před vznikem mnoha nemocí. Guarana má pozitivní vliv na celkovou vitalitu, vrbovka podpoří fungování močové soustavy a prostaty.

Kdo ho má/nemá užívat?

Jelikož se kotvičníku přezdívá zelená viagra, dá se čekat, že bude populární především mezi muži. Největší efekt má na muže ve středním věku a vyšším, kdy u nich často dochází ke snížení hladiny pohlavních hormonů. Kotvičník ocení ale i ženy, u kterých také navodí hormonální rovnováhu a podpoří psychickou pohodu. Kotvičník je populární mezi sportovci. Podporuje totiž dosažení ideálního svalového tonusu a zvýšení síly. Naopak nebývá doporučován pro děti, těhotné a kojící ženy. Seznamte se nejprve dobře s tím, jak bylinku užívat.

Kde kotvičník koupit?

Dnes si můžete bez potíží sehnat tribulus z mnoha konců světa nebo si vypěstovat ten svůj český kotvičník zemní. Kotvičník můžete zakoupit nejčastěji ve formě sušených částí rostliny, ze kterých si následně vytvoříte odvar. Je možné sehnat si také tablety, které obsahují extrakt z této bylinky. Je třeba užívat ho v doporučeném množství, které se vždy vztahuje ke konkrétnímu výrobku.

U nás je k dostání kotvičník hned v několika formách. Někdo dá přednost kotvičníku v kapslích, celým plodům nebo sušené drcené nati. Kapsle můžete zvolit s extraktem z plodů s 90% saponinů nebo s 40% protodioscinů.

© 2024 | Provozovatelem webu je PlaBio, s.r.o., Podzimní 1436/37, 466 02 Jablonec nad Nisou, IČO: 03945294